neděle, září 30, 2012

English * 05. Madrid / Caixa Forum / architekti Herzog & de Meuron


By the summer days, seated in front of my computer in the middle of Prague, with enormous desire to walk in sand along the beach and sifting sand through the fingers, I dream about my favourite places in the south of Europe. To my favourite one belong definitely Madrid; I can say it to you any time of the day without hesitation. By the memory I think on the narrow high canyons streets, on the hot stone tiles, cold long shadows under the pine trees, the streets suddenly opening to the squares and lovely fragrant cafés outside, which the local people can give the shining spark of life. It seems that they are different from our towns; it seems that people who perceive and love them are different and use them the other way round. But where is the true? These texts ´Places with the culture´ can remind us the importance of public space that surround us and can put us in the head answers and questions about the diversity and intensity how to use the public spaces in between the individual nations.

With pleasure I turn back now all my thoughts to Madrid, Spanish capital lying at the geographical centre of the Iberian Peninsula. Historically and by the importance always cities around, Toledo and Segovia, surpassed the Madrid; but by the enormous cultural offer with the galleries and museums Madrid is lively colourful cultural centre of the Spain.

The jewel of the cultural centres of Europe Caixa Forum is situated in the heart of Madrid’s cultural district, opposite the Botanical gardens. Contribution Fundación La Caixa, which supports most of the cultural events in the country, supported the realization of the design to change power station into a cultural centre. Beautiful imaginative reconstruction was done by renowned Swiss team of architects Jacques Herzog & Pierre de Meuron.

The main wall of the neighbouring house on the square in front of the centre is decorated with a vertical exuberant garden of 600 m2 from the Paris studio of Patrick Blanc.

The entrance space under the building is a key element in building design. The historic building used architects as the base for the new modern one, which you enter from the shelter, like from the under skirt. Buildings surrounded the cultural centre by the narrow streets, so to design the main entrance under the building was perfect solution and expand the small space around under.

External walls of the power station were maintained, only the ground floor were eliminated to create a public space under the building, creating a shady place of entry or possibility of meeting and pull in the visitors. It is a unique moment when the whole building floats very low over you and as the magnet attract you the metal plated entrance with metal ceiling and on going metal staircase.

In the main foyer on the first floor, with the gleaming stainless floor reflecting linear lights, the visitors decide which direction takes. The underground parts of a building are a theater – auditorium and facilities maintenance building with several parking spaces. In the above ground floors are galleries, restaurants, offices and other multi-purpose spaces.

The architects sat on existing brickwork building construction metal crown irregularly perforated and permeable direct light to the upper floors. There artfully daylight penetrates into the interior, where the metal valance facade shows up nicely in the restaurant and is in perfect harmony with artificial lighting with minimum impact on the environment.

Through the museum is nice passing and it is not just a place for tourist and random passers by. People come across here with friends and museum is part of the cultural life in Madrid. I was in Caixa Forum on a breathtaking exhibition by French photographer Jacques Henri Lartigue ´Floating world´ and that weekend I visited museum twice.

 

 







 





 Architects: architecture office Herzog &de Meuron
Authors: Jacques Herzog & Pierre de Meuron – http://www.herzogdemeuron.com/
Location: Madrid, Španělsko
Investor: Obra Social Fundación LaCaixa
Project area:  11 000 m2
Realization: 2004-8
Web:  http://obrasocial.lacaixa.es/

středa, září 26, 2012

05. Madrid / Caixa Forum / architekti Herzog & de Meuron


 


















Během horkých letních dní, posazená před počítačem uprostřed Prahy, s velkou touhou projít se po pláži bosýma nohama a prosívat písek mezi prsty, jsem si několikrát zasněně vzpomněla na má oblíbená velkoměsta v jižní části Evropy. K mým letním favoritům patří jednoznačně Madrid, to řeknu ve kteroukoli denní i noční dobu bez váhání. Při vzpomínce myslím na úzké a vysoké kaňony ulic, na rozpálenou kamennou dlažbu, chladné dlouhé stíny pod piniemi, ulice otvírající se nečekaně v náměstí a provoněné kavárny na ulicích, kterým umějí její obyvatelé dodat tu pravou jiskru života. Zdá se, že jsou tato města odlišná od našich a lidé, kteří je vnímají a mají rádi, jiní a jinak je využívají. Ale je to tak doopravdy? Tyto texty ´Místa s kulturou´ nám můžou připomenout důležitost veřejného prostoru, který nás obklopuje, a mohou nám vsadit do hlavy otázky a odpovědi o odlišnosti a intenzitě využití veřejného prostoru mezi jednotlivými národy.

S radostí stočím nyní všechny myšlenky k Madridu, hlavnímu španělskému městu ležícímu v geografickém středu Pyrenejského poloostrova. Historicky a významem jej vždy předčila města v okolí jako je Toledo a Segovia, ale po umělecké stránce se svou nabídkou galerií a množstvím muzeí je živým pestrým kulturním centrem Španělska.

Ke klenotu kulturních center evropského měřítka patří Caixa Forum stojící v srdci kulturní madridské čtvrti naproti botanické zahradě. Přispěním nadace Fundación La Caixa, která podporuje většinu kulturního dění v zemi, došlo k realizaci návrhu přestavby bývalé elektrárny na kulturní centrum. krásnou nápaditou přestavbu na Caixa Forum provedl renomovaný švýcarský tým architektů Jacques Herzog & Pierre de Meuron.

Hlavní zeď sousedního domu na náměstí před centrem je zdobena vertikální bujarou zahradou o rozměru 600 m2 od pařížského ateliéru Patricka Blanca.

Vstupní prostor pod budovou je klíčovým prvkem designu stavby. Historickou budovu využili architekti jako ´podstavec´ pro novou moderní, do které se vchází z krytého prostoru, jakoby z ´pod sukničky. Okolí stavby obklopují úzké ulice s malými chodníky a tak umístění hlavního vstupu pod budovu bylo perfektní řešení a rozšíření malého prostoru kolem budovy.

Obvodové stěny bývalé elektrárny byly zachovány, jen v přízemí byly vybourány, aby byl vytvořen veřejný prostor pod budovou vytvářející stinné místo vstupu nebo možnost setkání a vtahuje návštěvníky dovnitř. Je to jedinečný moment, kdy se nízko nad vámi celá budova vznáší a jako magnet vás přitahuje oplechovaný vstup s kovovou stropní konstrukcí a pokračujícím kovovým schodištěm. V hlavním foyer v patře je lesknoucí podlaha z nerezových dílců odrážející lineární žárovková svítidla, kde se návštěvník rozhodne, kterým směrem se vydá. V podzemních částech stavby se nachází divadelní sál - auditorium a zázemí údržby budovy s několika parkovacími místy. V nadzemních patrech jsou galerijní prostory, restaurace, kanceláře a jiné víceúčelové prostory.

Architekti posadili na stávající obvodové zdivo budovy kovovou korunu stavby nepravidelně perforovanou a propouštějící přímě světlo do horních pater. Rafinovaně zde proniká denní světlo do interiéru, kdy kovová záclonka fasády se pěkně ukáže v restauraci, a je v dokonalé souhře s umělým osvětlením s minimalizovaným dopadem na životní prostředí.

Muzeem se příjemně prochází a není to jen místem turistů a náhodných kolemjdoucích. Lidé se zde setkávají s přáteli a muzeum je součástí kulturního života v Madridu. Byla jsem zde na úžasné výstavě francouzského fotografa Jacques Henri Lartigue – Floating world a ten víkend jsem muzeum navštívila dvakrát. 





Architekt: architektonická kancelář Herzog &de Meuron
Autoři: Jacques Herzog & Pierre de Meuron – http://www.herzogdemeuron.com/
Lokace: Madrid, Španělsko
Investor: Obra Social Fundación LaCaixa
Užitná plocha: 11 000 m2

Realizace: 2004-8
Web: http://obrasocial.lacaixa.es/


Aktuální program v centru umění:
William Blake (1757-1827) je klíčovou postavou anglické literatury a umění. Na této výstavě jsou ukázány všechny aspekty tohoto umělce. Často byl popisován jako mystik a vizionář. Vtvořil si vlastní tvůrčí prostředí, kde síly dobra a zla jsou v neustálém konfliktu, zobrazujíc jeho revoluční duchovní a politické myšlenky. Výstava potrvá od 03.07.-21.10.2012.

Marianne.cz * 05. Madrid / Caixa Forum / architekti Herzog & de Meuron

http://www.marianne.cz/tema-marianne/kam-vyrazit/mista-s-kulturou-5-madrid-caixaforum