čtvrtek, května 10, 2012

English * 03. London / Tate gallery / architekti Herzog & de Meuron


I love to travel and discover nuance, minuscule and striking differences between the people, between the life style and the way how to use the public places around us, I discover different surprising variety of the squares and houses in cities. They are the cities that can capture your heart and catch you by your first walking through, some are coming closer to you with the feminine curiosity or others are still passively rotated back to all visitors.
London. The city when you visit, so you can fell in love with or start to hate it immediately. There is so much to feel the movement speed of life, here flow lot of people through the city during the whole day, the city is saturated with all sorts of goods and information. London, diverse city hiding his true face behind various masks and disguises, a little distant and while on touch. Wrapped in newspaper ´ fish&chips´, chilled cider, green grass in parks, white freckle faces, city with the smiling queen and one of the most visited museum in the world – Tate gallery, the British National Gallery with the collections of international art located in the city centre on the bank site of the river Thames.
In 2000 the number of places in London, what is worth seeing, added also this place. Swiss architects Herzog & de Meuron won the international competition to design a complete reconstruction unused power building from bricks with the idea of keeping the original character of the building and finding new ways to use its features..
At the entrance are visitors stunning by beautiful large elevated area of the former Turbine hall, accessible by ramp, 152 meters long and high over five floors, which is below the River Thames. The Turbine hall is used for occasional exhibitions of large sculptural projects.
The architects brought out the industrial character of the building. Proposed steel frame supports the existing brick façade and create in the interior three floors of galleries of different heights and spaces. Any exhibition space is the same. The exhibition spaces are orthogonal, pure and with untreated oak floors, with a day or artificial light. The bright spaces are in contrast with the black beams. Each floors of gallery runs along the entire length of the building and are interconnected in the central part of the main escalators, passing through the museum and connected with the Turbine hall by large displays.
On the original roof architects added a power glass penthouse duplex with café on the last floor with glorious panorama view over the river, as the deserved reward for the visitors passing the gallery. This glass ending on the north façade testify as the external signal indicate the changing function of the building which also provide the excellent illumination of the exhibition spaces. Towards the river extend the waterfront path with the dominant chimney in the middle of the entrance square with the height 93 meters which in next phases of construction will be converted into a lookout tower.
Due to large attendance and overcrowding in museum, during the year visit museum about 5 million visitors, especially on weekends; Tate gallery plan to expand exhibition spaces to the south, another extension of the eleven-storey building height 64.5 meters, designed by the same architecture office.
In 2001 the architects won the Pritzker price for the project of British National Gallery.
Through the museum you can walk as in the city. From the main square Turbine hall you get by narrow streets on the smaller squares and discover the brilliant views on the surroundings. You can stop by the arts as in the streets, to meet here with friends and go for a coffee with overview on the city. Architects transformed this place, revived the backside of the river and offered to people a remarkable place in the city.
 

čtvrtek, května 03, 2012

03. London / Tate gallery / architekti Herzog & de Meuron

Cestuji ráda po městech a objevuji nuanční i markantní rozdíly mezi lidmi, mezi způsobem života a využívání veřejného prostoru, objevuji různá překvapivá náměstí a domy. Jsou města, která vás chytnou za srdce a polapí hned při prvních procházkách; některá se k vám pomalu přibližují s ženskou zvědavostí a jiná jsou stále netečně otočena zády k příchozím.
Londýn. Město, které když navštívíte, tak si jej zamilujete anebo se vám zprotiví. Je zde cítit velká rychlost pohybu života, proudí zde hodně lidí po celý den, město je nasycené všemožným zbožím a informacemi. Různorodé město schovávající svou pravou tvář za různé masky a převleky, trochu odtažité a přitom na dosah ruky. V novinách zabalené ´fish&chips´, vychlazený cider, zelené trávníky v parcích, bílé pihaté tváře, město s usměvavou královnou a jedním z nejnavštěvovanějších muzeí světa – Tate Gallery. Britská Národní galerie se sbírkami mezinárodního moderního umění leží v centru města na břehu řeky Temže.
V roce 2000 se do řady míst co stojí v Londýně za zhlédnutí, přidalo i toto místo s kulturou. Švýcarští architekti Jacques Herzog & Pierre de Meuron vyhráli v mezinárodní soutěži s návrhem kompletní rekonverze nepoužívané cihlové budovy elektrárny s myšlenkou ponechání původního rázu stavby a hledání nových způsobů využití jejích vlastností.
Při vstupu návštěvníky omráčí krásný převýšený rozlehlý prostor bývalé turbínové haly, přístupný rampou, dlouhý 152 metrů a vysoký přes pět pater, který je pod úrovní řeky Temže. Hala je využívána k příležitostným výstavám velkých sochařských projektů.
Architekti zdůraznili průmyslový charakter stavby. Navržená ocelová konstrukce podporuje stávající cihlovou fasádu a vytváří v interiéru tři patra galerií různých výšek a tvarů. Žádný z výstavních prostor není stejný. Prostory galerií jsou pravoúhlé, čistě bílé s neošetřenými dubovými podlahami, s denním nebo umělým osvětlením. Světlé prostory jsou v kontrastu s černými nosníky. Jednotlivé galerie běží v patrech po celé délce budovy a jsou navzájem propojeny v centrální části hlavními eskalátory projíždějícími skrz muzeem a propojeny velkými vitrínami s turbínovou halou.
Na původní střechu elektrárny architekti přidali dvoupodlažní skleněný penthouse s kavárnou v posledním patře s panoramatickým výhledem na řeku, jako zaslouženou odměnu pro návštěvníky po procházení jednotlivými galeriemi. Toto skleněné zakončení severní fasády působí jako vnější signál vypovídající o změně funkce budovy, které také poskytuje vynikající osvětlení výstavních prostor.
Před severní hlavní vstupní fasádou muzea se otvírá předprostor nábřeží s výhledy na katedrálu sv. Pavla. Celému prostoru přihlíží v centrální části severní fasády komín vysoký 93 metrů, který v další fázi výstavby bude přeměněn na vyhlídkovou věž.
Z důvodu velké návštěvnosti a přeplněnosti muzea, ročně navštíví muzeum kolem pěti miliónů návštěvníků, hlavně o víkendech; Tate Gallery plánuje rozšíření výstavních prostor směrem na jih, přístavbou další části jedenácti podlažní budovy vysoké 64,5 metů navržené stejnou architektonickou kanceláří.
V roce 2001 získali architekti Pritzkerovu cenu za projekt pro britskou Národní galerii.
Muzeem se dá procházet jako městem. Z hlavního náměstí Turbínové haly se dostáváte malými uličkami na menší náměstí a objevujete zákoutí s výhledy do okolí. Můžete se zastavovat u umění jako v ´ulicích´, setkávat se tu s přáteli a zajít do kavárny s výhledem na město. Architekti toto místo proměnili, oživili nábřeží řeky a nabídli lidem pozoruhodné místo ve městě. 





Architekt: architektonická kancelář Herzog &de Meuron
Autoři: Jacques Herzog & Pierre de Meuron – http://www.herzogdemeuron.com/
Lokace: Londýn, Velká Británie
Investor: Velká Británie
Užitná plocha:  34 500 m2 (+ 3300 m2 Turbine hall)
Realizace: 1999-2000
Náklady:  134 mil Liber


Aktuální program v centru umění:
Damien Hirst –britský výtvarný umělec, jedním z nejvlivnějších umělců své generace. Zabývá se malířstvím, instalací, plastikou a dalšími výtvarnými technikami.Jedním z jeho témat je smrt. Proslavil se sérií skutečných zvířat naložených do formaldehydu. Jedná se o první významný přehled jeho díla po dobu dvaceti let.