čtvrtek, března 22, 2012

01. León / MUSAC - Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y León







Na počest španělského architekta Luise Mansilly (1959-2012), který zemřel koncem února, začínám Cyklus textů – místa s kulturou – právě vybraným muzeem v Leónu.
´Místa s kulturou´ by nám mohla připomenout důležitost veřejného prostoru, který nás obklopuje, ve kterém se pohybujeme, ve kterém rádi trávíme čas, který nám může přiblížit umění.
Bývalé královské město León ležící v severovýchodní části Španělska přitahuje pozornost především svými krásnými historickými stavbami, gotickou katedrálou a románskou bazilikou. Na přelomu tisíciletí se vedení města rozhodlo hledat možnosti propojení současnosti se středověkým obrazem města a pokračovat v kulturním vývoji, nabídnout lidem místo kam můžou přijít a strávit ho s uměním.
Španělští architekti Mansilla a Tuňón navrhli pro město muzeum současného kastilského umění, zkráceně MUSAC. Pro lidi v Leónu se muzeum stalo ikonou, místem pro setkání a trávení volného času. Muzeum je postaveno v periferní části města.
Hlavní vstupní průčelí vás při vstupu ohromí svou barevností. Při návrhu muzea architekti hledali spojení se středověkým městem a novými možnostmi použití technologií při zpracování. Zdigitalizovali skleněné mozaiky z oken hlavní lodě katedrály a počítačem přenesli získanou barevnou škálu na přední skleněnou fasádu. Vytvořili barevné průčelí muzea, které vytváří veřejné náměstí a ukazuje spojení s dřívějším světem. Směrem k okolí se barevná variace vstupní fasády promění v šedomodrou.
Zdánlivá jednoduchost a měřítko kulturního centra ukrývá flexibilní proměnlivou šachovnicovou strukturu. Konstrukce působí hravě, ale ve skutečnosti je podřízena jednomu přísnému systému. Jednopodlažní budova je postavena z prefabrikovaných betonových prvků a tvoří ji soustava pravoúhlých a kosočtvercových místností, které jsou společně propojeny, s možností vzájemné variability propojenosti jednotlivých prostor oddělených dveřmi přes celou výšku. Meziprostory výstavních ploch jsou vyplněny vnitřními dvory, které je osvětlují společně s vertikálními převýšenými světlíky a zároveň umožňují poutavé průhledy. Světle šedý jednoduchý interiér hladkých lesklých podlah, doplněný matnými zdmi oživují žebrové stropy zvýrazněné osvětlením.
Sbírka muzea zahrnuje díla od devadesátých let až po současnost. Kromě výstavních prostor je zde také zázemí pro nejrůznější kulturní aktivity.
Architekti navrhli krásné převýšené prostory nerušící váš plynulý průchod muzeem. Prostor, podle autorů, který má podporovat spojení mezi lidmi a přírodou, artefakty a událostmi. Budete se zde cítit jako na návštěvě u přátel. Tyto prostory vás nechají samovolně rozjímat, procházet se. Je to půvabné místo, kam můžete kdykoliv přijít. Cestujeme za krásami a zajímavostmi historie, láká nás minulost. Objevujme také architekturu dnešní doby.
Za budovu MUSAC získali architekti Mansilla a Tuňón Evropskou cenu za architekturu, Mies van der Rohe award 2007. V hodnocení porota uvedla, že muzeum je místem, kde se umění dobře dýchá a kde se stírají hranice mezi soukromým a veřejným, mezi zaměstnáním a odpočinkem a mezi životem a uměním.



´I am starting to think that space is not a significant part of our preoccupations in life. Just time, that spills and slips between our fingers when we try to catch it.´ Luis Moreno Mansilla


Architekt: architektonická kancelář Mansilla+Tuňón
Autoři: Luis Moreno Mansilla, Emilio Tuňón Álvarez
http://mansilla-tunon.blogspot.com/
Lokace: Avenida de los Reyes Leoneses 24, León, Španělsko
Investor: Gesturcal S.A., Junta de Castilla y León
Užitná plocha: 21000 m2
Výstavní plocha: 3400 m2
 Realizace: 2004
Náklady: 26 mil Eur
Web: www.musac.es


Aktuální program v centru umění:Cross Dissolve–Break You Nice = Azucena Vieites – Výstava je výsledkem dlouhého procesu zahájeného v předchozích dílech, ve které z ženského pohledu zahrnuje používání, opakování a fragmentaci obrazu jako opakující se metody, kromě kategorizace podle pohlaví během dětství a vztah mezi spotřebou a výrobou. Vieites čerpá inspiraci z obrazu současné kultury. Kurátorem výstavy je Agustín Peréz Rubio.